ارور ماشین ظرفشویی بوش

ارور ماشین ظرفشویی بوش

 

ارور ماشین ظرفشویی بوش

ارور ماشین ظرفشویی بوش

کد خطا یا ارور E01 یا F01 ماشین ظرفشویی بوش

اتصالات المنت هیتر یا المنت حرارتی آسیب دیده و یا اینکه یکپارچگی دستگاه دچار مشکل شده است. اگر کد خطا یا ارور E01 یا F01 ماشین ظرفشویی بوش رخ داد، به احتمال زیاد المنت هیتر سوخته است و باید جایگزین شود. با این حال، علاوه بر المنت هیتر، عیب یابی ظرفشویی بوش به طور دقیقتر و بررسی سنسور دمای دستگاه نیز لازم است.

کد خطا یا ارور E02 یا F02 ماشین ظرفشویی بوش

این خطای سیستمی می تواند به صورت متناوب به همراه کد ارور E01 ظاهر شود. این خطا نشان دهنده عملکرد نادرست سنسور درجه حرارت آب است. در این مورد، المنت هیتر همیشه با تمام توان عمل می کند، چرا که اطلاعات از سنسور درجه حرارت نمی رسند. برای یافتن دلیل این عملکرد نادرست، لازم است اتصالات مقاومت سنسور درجه حرارت با استفاده از مولتی متر اندازه گیری شود (باید تقریباً ۵۰ اهم باشد).

کد خطا یا ارور E09 یا F09 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E09 ماشین ظرفشویی بوش مربوط به المنت خطی ظرفشویی است. به ویژه ارور E09 ظرفشویی بوش در مدل هایی رخ می دهد که المنت هیتر در موتور ظرفشویی قرار دارد. این مشکل می تواند با جایگزینی المنت هیتر رفع شود، اما ابتدا باید با استفاده از یک مولتی متر مطمئن شوید که المنت خراب شده است.

کد خطا یا ارور E10 یا F10 ماشین ظرفشویی بوش

علت بروز ارور E10 یا F10 ماشین ظرفشویی بوش مشکل در المنت هیتر است. در چنین مواردی باید هر گونه انسداد، گرفتگی، وجود جسم خارجی و وجود رسوبات آهکی بررسی شود چرا که این مشکلات می تواند آب را از تعامل درست با المنت باز نگه دارد.

کد خطا یا ارور E11 یا F11 ماشین ظرفشویی بوش

کد خطای E11 نشان دهنده این است که برق به سنسور حرارتی نمی رسد و یا اینکه اتصال بین ماژول کنترل و سنسور درجه حرارت ایراد دارد. همچنین باید یکی یکی موارد زیر مورد بررسی قرار بگیرند:

اتصالات سنسور درجه حرارت
بررسی سیم کشی از سنسور درجه حرارت به بخش آسیب‌دیده
اتصالات ماژول کنترل

کد خطا یا ارور E12 یا F12 ماشین ظرفشویی بوش

کد خطای E12 در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی بوش دیده می شود که دلیل آن وجود مقدار زیادی گرد و خاک یا کثیفی بر روی المنت هیتر است. گاهی اوقات پس از راه اندازی مجدد ماشین ظرفشویی کد ارور E09 به جای E12 ظاهر می شود که این همان مشکل را نشان می دهد.

نکته: برخی از ماشین های ظرفشویی به یک المنت هیتر خاص مجهز هستند که قابلیت برداشتن، تمیز کردن و نصب مجدد دارند و پس از تنظیم کردن نیز دستگاه به درستی کار خواهد کرد.

مشکلات و خطاهای تخلیه آب و پر کردن آب در ماشین ظرفشویی بوش

خطاهای مربوط به هیتر یا گرمکن آب به ندرت اتفاق می افتند؛ اما کد ارورهایی که مشکلات مربوط به تخلیه آب و یا پر کردن آب را گزارش می دهند، بیشتر دیده می شوند. شما می توانید لیستی از کدهای خطای ماشین ظرفشویی بوش که چنین مشکلاتی را نشان می دهند را در اینجا مشاهده کنید:

خطا یا ارور E03 یا F03
خطا یا ارور E05 یا F05
خطا یا ارور E08 یا F08
خطا یا ارور E13 یا F13
خطا یا ارور E16 یا F16
خطا یا ارور E17 یا F17
خطا یا ارور E18 یا F18
خطا یا ارور E19 یا F19
خطا یا ارور E21 یا F21

کد خطا یا ارور E03 یا F03 ماشین ظرفشویی بوش

اگر در یک مدت زمان مشخص ظرفشویی نتواند آب پر کند، کد خطا یا ارور E03 یا F03 عملیات ماشین ظرفشویی را متوقف می کند. در این حالت، مدل های جدید ماشین ظرفشویی بوش آب را به صورت خودکار تخلیه می کنند و سپس کد خطا یا ارور E03 یا F03 بر روی صفحه نمایش آن ها ظاهر می شود. اگر ماشین ظرفشویی شما مربوط به ۷ تا ۱۰ سال پیش است، وضعیت ممکن است متفاوت باشد. ماشین ظرفشویی کد ارور E03 یا F03 را نشان می دهد و سپس برای پایان پر کردن آب منتظر می ماند.

کد خطا یا ارور E05 یا F05 ماشین ظرفشویی بوش

کد خطا یا ارور E05 نشان می دهد که مخزن ماشین ظرفشویی پر است. این خطا زمانی اتفاق می افتد که ماشین ظرفشویی بیش از حد لازم آب دریافت کرده است و سنسور آب نمی تواند این روند را متوقف کند. بنابراین مشکلی در رابطه با سنسور سطح آب بوجود آمده است. برای رفع کد خطا یا ارور E05 یا F05 باید:

سنسور سطح آب مخزن برای هر گونه گرفتگی و کثیفی مورد بررسی قرار بگیرد.
اتصالات و سیم کشی مربوط به سنسور برای هر گونه آسیب و سوختگی مورد بررسی قرار بگیرد.
شیر پر کن برای هر گونه آسیب احتمالی بررسی شود. شاید به هر دلیلی، شیر پر کن به طور کامل بسته نشود و آب همچنان وارد ماشین ظرفشویی شود.
نکته: در موارد نادری چنین خطایی ناشی از عملکرد بد واحد کنترل ماشین ظرفشویی است که باید توسط کارشناس متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی بوش مورد بررسی و عیب یابی قرار بگیرد.

کد خطا یا ارور E08 یا F08 ماشین ظرفشویی بوش

دلایل بروز کد خطا یا ارور E08 یا F08 ماشین ظرفشویی بوش مشابه ارور E03 یا F03 است. به این معنا که ماشین ظرفشویی نمی تواند مقدار مناسب آب را بر روی پالت برساند. این امر باعث می شود که موتور ظرفشویی نتواند روشن شود و المنت هیتر به درستی عمل کند. برای پیدا کردن دلیل ارور E08 یا F08 به سراغ پیشنهادات بالا بروید.

کد خطا یا ارور E13 یا F13 ماشین ظرفشویی بوش

علائم: دمای آب بیش از ۷۵ درجه سانتی گراد است.

در چنین مواقعی بررسی نمایید که آیا ماشین ظرفشویی شما به یک منبع آب گرم متصل است؟ اگر چنین است باید به آب سرد تغییر پیدا کند.

کد خطا یا ارور E16 یا F16 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E16 زمانی رخ می دهد که ماشین ظرفشویی بوش شما نتواند آب ورودی را قطع کند. در واقع ورود آب به داخل ظرفشویی کنترل نشده است. اغلب ارور E16 زمانی اتفاق می افتد که یک جسم خارجی به همراه آب وارد شیر ورودی شود و در آنجا گیر کند. در نتیجه به شیر اجازه بسته شدن نمی دهد. در چنین مواقعی حتی اگر ماشین ظرفشویی را خاموش کنید، آب به صورت مداوم جریان خواهد داشت. پس برای رفع ارور E16 یا F16 چه باید کرد؟

شیر پر کن باید برای وجود هر گونه جسم خارجی بررسی و پاک سازی شود.
سنسور سطح آب باید بررسی شود (فقط هنگامی که ماشین ظرفشویی خاموش است، اگر آب با شدت جریان نداشت.)
بررسی کنید آیا کف زیادی به خاطر مواد شوینده ایجاد شده است؟ (اگر خطای E16 در طی فرآیند شستشو رخ داده باشد.)

کد خطا یا ارور E17 یا F17 ماشین ظرفشویی بوش

کد خطا یا ارور E17 ماشین ظرفشویی بوش مربوط به پر کردن آب ظرفشویی است. این ارور اغلب بدان معناست که شیر ورودی روی هم افتاده است (اورلپ) و یا اینکه به دلیل فشار بیش از حد آب بسته نمی شود. در این مواقع کافی است دستگاه را مجدداً راه اندازی نمایید تا به خوبی عمل کند. اگر پیوسته فشار در لوله آب زیاد باشد، شیر منبع آب بالای لوله قائم را کمی ببندید.

دقت کنید در موارد نادری هنگام بروز ارور E17/F17 لازم است سنسوری که مقدار آب وارد شده به دستگاه را اندازه گیری می کند، بررسی شود.

کد خطا یا ارور E18 یا F18 ماشین ظرفشویی بوش

علائم: سطح آب خیلی پایین است (زیر حد نرمال)

علت: این امر ممکن است به دلیل وجود مشکل در شیر آب باشد.

کد خطا یا ارور E19 یا F19 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E19 مربوط به مشکل پیدا کردن جا قرصی ماشین ظرفشویی است و نیاز است سیم های اجزای متوقف شده مورد بررسی قرار بگیرد.

کد خطا یا ارور E21 یا F21 ماشین ظرفشویی بوش

اگر مشکلی در رابطه با پمپ ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد و پمپ آب را تخلیه نکند، کد خطا یا ارور E21 یا F21 رخ می دهد. هنگامی که این خطا رخ می دهد، پمپ کار می کند و به واحد کنترل و سنسورها به درستی واکنش نشان می دهد، اما عملیات خود را انجام نمی دهد. چه اتفاقی افتاده است؟

علت بروز مشکل: پروانه جام کرده است (متوقف شده) و نمی چرخد (احتمالاً یک جسم خارجی باعث آسیب دیدن و یا معیوب شده آن شده است). بازوهای آب پاش به دیواره ها برخورد می کنند و یا چیزی بین آن ها گیر کرده است، به همین دلیل نیاز به تمیز شدن و روغن کاری دارد. (در این حالت ارور E21 ممکن است بر کد ارور E22 نیز تأثیر بگذارد). احتمالا پمپ فرسوده شده است و نیاز به تعمیر دارد.

 

خطاهای مربوط به مسدود شدن ماشین ظرفشویی

اغلب ارورهای مربوط به مسدود شدن ماشین ظرفشویی بوش بیشتر رخ می دهند. معمولاً هنگامی که کاربر قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی، باقی مانده مواد غذایی بر روی آن ها را تمیز نمی کند، انسداد رخ می دهد. چه خطاهای سیستمی مربوط به مسدود شدن هستند؟

خطا یا ارور E07 یا F07
خطا یا ارور E22 یا F22
خطا یا ارور E24 یا F24
خطا یا ارور E25 یا F25

کد خطا یا ارور E07 یا F07 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E07 زمانی رخ می دهد که ظروف به درستی در سبدهای ماشین ظرفشویی چیده نشده اند و برخی از ظروف سوراخ هایی که آب را از بانکرهای ماشین ظرفشویی پمپ می کنند، کیپ کرده است. همچنین سوراخ ها می توانند بوسیله کثیفی و گرد و خاک مسدود شوند.

کد خطا یا ارور E22 یا F22 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E22 ماشین ظرفشویی بوش نشان می دهد که یکی از فیلترهای ماشین ظرفشویی کثیف است و یا اینکه مشکلی در رابطه با پمپ وجود دارد (اگر چرخش یکی از پروانه ها یا همان آب پاش ها متوقف شود).

کد خطا یا ارور E24 یا F24 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E24 ماشین ظرفشویی بوش مفهومی ساده و قابل فهم دارد. هنگامی که صفحه نمایش این ارور را نشان می دهد، به معنی این است که شلنگ تخلیه خم یا مسدود شده است. اما در حقیقت ارور E24 ظرفشویی بوش می تواند با دلایل غیرمنتظره‌ای نیز رخ دهد و حتی ممکن است همراه با خطای E22 اتفاق بیوفتد.

کد خطا یا ارور E25 یا F25 ماشین ظرفشویی بوش

خطای E25 یا F25 زمانی اتفاق می افتد که نازل پمپ یا شلنگ تخلیه در پایه مسدود شده باشد. بنابراین قدرت پمپ تخلیه به اندازه کافی نخواهد بود. در نتیجه سیگنال سنسورها به واحد کنترل ارور E25 را نشان می دهند و ظرفشویی را متوقف می کنند. برای رفع این مشکل، باید انشعابات لوله و شلنگ تخلیه برای از بین بردن هر گونه انسداد تمیز شوند و پروانه پمپ نیز بررسی شود.

نکته: گاهی اوقات ارور E25 با ارور E22 همراه می شود. به این معنی که هنگامی که ماشین مجدداً راه اندازی می شود، این ارورها به طور متناوب رخ می دهند. در چنین حالتی لازم است پروانه مورد بررسی قرار بگیرد.

ارورهای مربوط به سنسورها و سوئیچ های آب در ماشین ظرفشویی بوش

ماشین های ظرفشویی بوش با تعداد زیادی سنسورهای مختلف ارائه می شوند که این سنسورها به کنترل و انجام فرایندهای اجرایی ماشین ظرفشویی کمک می کنند. هنگامی که این سنسورها معیوب می شوند، سیستم تشخیص خودکار این موضوع را متوجه شده و ارورهای زیر را بر روی صفحه نمایش ظرفشویی بوش نشان می دهد:

خطا یا ارور E04 یا F04
خطا یا ارور E06 یا F06
خطا یا ارور E14 یا F14
خطا یا ارور E15 یا F15
خطا یا ارور E26 یا F26
خطا یا ارور E28 یا F28

کد خطا یا ارور E04 یا F04 ماشین ظرفشویی بوش

کد خطای E04 یا F04 به این معناست که سنسور کنترل فشار و جریان آب که برای آبپاش عرضه شده است، عملکردهای خود را به درستی انجام نمی دهد. این سنسور یا خراب شده است و یا اینکه به دلیل مسدود شدن درست کار نمی کند. اغلب سختی آب باعث مسدود شدن بازوهای اسپری می شود و آب نمی تواند به منطقه مشکل دار وارد شود و در نتیجه ارور E04 یا F04 در ظرفشویی رخ می دهد.

کد خطا یا ارور E06 یا F06

ارور E06 نشان می دهد که سنسور کیفیت آب خراب شده است. سنسور کیفیت آب، یک سنسور خاص است که بر کیفیت آب در ماشین ظرفشویی نظارت می کند. گاهی اوقات این سنسور با تعویض اتصالات سوخته قابل تعمیر است اما در ۹۵% موارد نیاز به تعویض دارد.

کد خطا یا ارور E14 یا F14

این خطا نشان می دهد سنسوری که مقدار آب ورودی به ماشین ظرفشویی را کنترل می کند، به درستی کار نمی کند. این مشکل تنها توسط تکنسین متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی بوش قابل بررسی است و احتمالاً نیاز به جایگزینی سنسور می باشد.

کد خطا یا ارور E15 یا F15 ماشین ظرفشویی بوش

در ماشین های ظرفشویی بوش جدید که مجهز به سیستم توقف آب هستند، در صورت نشت آب کد خطا یا ارور E15 یا F15 رخ می دهد. در صورت بروز چنین خطایی:

سینی ظرفشویی باید برای هر گونه نشتی بررسی شود.
شلنگ ها باید بررسی شوند.
سایر قطعات باید برای هر گونه اشکال بررسی شوند.
جزئیات بیشتر این کد خطا و نحوه برطرف نمودن آن را می توانید در مطلب دلایل بروز ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش مطالعه نمایید.

کد خطا یا ارور E26 یا F26 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E26 به دلیل وجود مشکل در سوئیچ/ تنظیم کننده آب رخ می دهد. سوئیچ آب باید بررسی شود و در صورت لزوم جایگزین شود.

کد خطا یا ارور E28 یا F28 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E28 به دلیل وجود مشکل در سنسور کثیفی آب رخ می هد و از علائم آن وجود آب کثیف در داخل ظرفشویی و تمیز نبودن ظروف است.

کد خطا یا ارور E01 یا F01 و ارور E30 یا F30 ماشین ظرفشویی بوش

ارورهای E01 و E30 نشان دهنده یک اشکال در سیستم الکتریکی یا الکترونیکی ماشین ظرفشویی بوش هستند. اول از همه دستگاه باید با استفاده از دکمه on/off مجدداً راه اندازی شود. عملاً پس از این کار این ارور پاک می شود. اگر این خطا چندین بار تکرار شود، برای جلوگیری از وقوع مشکلات جدید دیگر، حتماً باید با مرکز تخصصی تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش تماس بگیرید.

کد خطا یا ارور E20 یا F20

علائم: اتصال کوتاه و یا قطع برق

علت: اتصال کوتاه و یا قطع برق منجر به عملکرد نامناسب در سیم کشی های موتور یا پمپ ماشین ظرفشویی می شود.

کد خطا یا ارور E23 یا F23

ارور E23 مانند ارور E20 است، با این تفاوت که این مشکل الکتریکی مربوط به پمپ تخلیه است و در صورت لزوم باید پمپ تخلیه جایگزین شود.

کد خطا یا ارور E27 یا F27

اگر ماشین ظرفشویی را مستقیماً به برق وصل کنید، ممکن است با خطای E27 مواجه شوید. نوسان ولتاژ که به صورت دوره ای در شبکه رخ می دهد، می تواند تأثیر منفی قابل توجهی بر روی لوازم الکتریکی داشته باشد. حتی می تواند باعث سوختن دستگاه شود. بنابراین اگر صفحه نمایش ماشین ظرفشویی شما اغلب ارور E27 را نشان می دهد، دستگاه را با تنظیم ولتاژ مناسب به شبکه وصل کنید تا مشکل حل شود.

کد خطا یا ارور E31 یا F31

خطای E31 مربوط به هیتر یا پمپ حرارتی قسمت زئولیت دستگاه می باشد. این ارور احتمالا به دلیل وجود مشکل در این ناحیه که عموما در ادامه موجب نشتی و آبریزش ظرفشویی در این بخش نیز می گردد، شده و نهایتا موجب آسیب به هیتر یا پمپ می گردد. ممکن است صرفا اتصالات هیتر جدا شده باشد. در این صورت ابتدا اتصالات و سیم کشی ها را بررسی نمایید. سپس به کمک ولت متر یا اهم متر ولتاژ یا مقاومت هیتر را اندازه گیری نمایید و در صورت معلوم شدن خرابی این قطعه، آن را تعویض نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *