درایر چیست و درایر خوب چه کاری انجام میدهد

درایر چیست و درایر خوب چه کاری انجام میدهد

درایر چیست و درایر خوب چه کاری انجام میدهد ؟ وظایف یک فیلتر درایر خوب و کار آمد که باعث میشود طول عمر دستگاه شما بیشتر شود

درایر چیست و درایر خوب چه کاری انجام میدهد

۱-جذب رطوبت

رطوبت تنها یکی از عوامل مهمی است که در سیستم برودتی ایجاد دردسر میکند.یخ زدن رطوبت در خروجی شیر انبساط یا روزنه باعث مسدود شدن مسیر عبور مبرد بسمت اواپراتور میگردد.
جهت جذب رطوبت در مواد تشکیل دهنده فیلتر درایرها از مواد Molecular sieve مانند سیلیکاژل استفاده میشود.

۲-جذب اکسیدها و ذرات جامد

انواع اکسید فلزات ،رسوب در جداره های داخلی لوله ها و قطعات بسیار ریز فلزی در سیستم بسته سرمایشی بسیار مشاهده میشود.قطعات بسیلر ریز فلزی که شامل:آهن،مس،برنج،الومینیوم و… است،میتواند به جداره داخلی سیلندرها و به یاتاقانها که از جنس فلز نرم میباشد صدمه زده و یا مسیر خروجی لوله کپی را مسدود نماید.

۳-جذب اکسید تشکیل شده

روغنهای پایه الکل POE بسیار جاذب رطوبت هستند و به انها اصطلاحا Hygroscopic میگویند.همچنین رسیدن رطوبت به این نوع روغنها باعث ایجاد اسیدی الی میشود.
مبرد به خودی خود در شرایط دمایی متفاوت استوار است . ترکیب شیمیایی خود را حفظ میکنند اما در موارد بسیار نادر خود این مبردها نیز میتوانند باعث ایجاد اسید شوند.برای نمونه مبرد R22 در دمای بالا متلاشی شده و تشکیل اسید هیدرولیک را میدهد.

۴-جذب مواد حاصل از تجزیه روغن

روغن ها بر پایه معدنی در دمای تقریبی ۱۷۶ درجه سانتیگراد و روغن های POE بر پایه الکل در دمای تقریبی ۲۰۴ ئرجه سانتیگراد شروع به تجزیه شدن میکنند.حتی بهترین و با کیفیت ترین روغن ها در شرایط بحرانی شروع به تجزیه شدن میکنند.

در این دما و بالاتر از ان مولکولهای روغن شروع به هم پیوستن م تشکیل مولکولهای بزرگ و بزرگتر را میدهند.در طی این فرایند روغن در ابتدا سیاهرنگ و غلیط شده سپس بصورت ماده ای لجن مانند تبدیل میشود و در انتها با افزایش دما بصورت پودر جامد در خواهد امد.

باتشکر از همراهی شما سروران باز در صورت داشتن سوال میتوانید از طریق سایت و یا واتساپ سوالات خود را مطرح کنید همکاران ما در تیم پدیده سرویس در کوتاهترین زمان پاسخگوی شما عزیزان هستن.
پدیده سرویس، پدیده ای در تعمیرات لوازم خانگی شما

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *