مشکل عدم مکش جاروبرقی

مشکل عدم مکش جاروبرقی

مشکل عدم مکش جاروبرقی

مشکل عدم مکش جاروبرقی : اگر جاروبرقی شما کار می‌کند ولی مکش لازم را ندارد با ما در ادامه این مقاله همراه باشید .

 تنظیمات اشتباه است

ابتدایی‌ترین دلیلی که چرا جاروبرقی آشغال‌ها را از کف زمین بالا نمی‌کشد. این است که تنظیم مکش برای نوع کفی که جارو می‌کنید درست نیست. یعنی ارتفاع دسته جاروبرقی برای نوع کف زیاد است. جاروبرقی‌ها دارای اهرم یا درجه‌ای هستند که می‌توان با آن مکش را کم و زیاد کرد. ممکن است به صورت شماره‌ای بوده یا دارای نوشته‌هایی باشد. برای کف‌های سرامیکی، چوبی و در‌واقع کف‌های سخت باید از بیشترین توان استفاده کنید. زیرا در این حالت جاروبرقی به کف زمین می‌چسبد و با بیشترین توان آشغال‌ها را بالا می‌کشد. و برای فرش باید از تنظیمات پایین‌تر استفاده کنید. هر موقع جاروبرقی درست کار نکرد، اول تنظیمات را تغییر دهید تا ببینید که مشکل برطرف می‌گردد.

 

مشکل عدم مکش جاروبرقی

کیسه پر است

اگر جاروبرقی همچنان مکش ندارد، دومین چیزی که باید بررسی کنید پر بودن کیسه زباله است. خوشبختانه، تشخیص این مورد که آیا مسبب کار نکردن جاروبرقی است، راحت است. در جاروبرقی‌های بدون کیسه، نشانگری وجود دارد که میزان پرشدگی را نشان می‌دهد. و در جاروبرقی‌های دارای کیسه، می‌توانید محفظه کیسه را باز کرده و آن را بررسی کنید. در بعضی جاروبرقی‌ها وقتی کیسه پر می‌شود. جاروبرقی صدایی (مانند صدای سوت) تولید می‌کند که نشان می‌دهد کیسه باید خالی شود. واضح است که کیسه پر کارایی جاروبرقی را کم می‌کند. کیسه را خالی کنید و یا اگر از کیسه‌های کاغذی یک بار مصرف استفاده می‌کنید آن را تعویض کنید.

نکته مهم: هنگام قرار دادن کیسه زباله داخل محفظه باید دقت کنید که سر باز کیسه را در جهت درست قرار می‌دهید .که در غیر این صورت ممکن است لوله خرطومی به صورت کامل وارد کیسه زباله نشود. این مورد بخصوص در کیسه زباله‌های کاغذی یک بار مصرف باید بیشتر دقت شود.

لوله خرطومی مسدود شده است

اگر خالی کردن کیسه پر مشکل را برطرف نکرد. ممکن است که آشغال‌ها لوله خرطومی جاروبرقی منتهی به کیسه را مسدود کرده باشند. وقتی کیسه را در می‌آورید به لوله خرطومی هم نگاهی بیاندازید .شاید مثلا توده‌ی مویی گیر کرده باشد. اگر اینطوری بود، با یک موچین یا قیچی موها یا دیگر چیزها را بیرون بکشید. اگر نشد، می‌توانید لوله خرطومی را از جاروبرقی جدا کرده و خیلی راحت‌تر آشغال‌های گیر کرده را خارج کنید.

اگر فهمیدید که گرفتگی در وسط لوله است و شما دست‌تان یا قیچی به آن نمی‌رسد. لوله خرطومی را از دیگر قسمت‌ها جدا کنید. دو کار می‌توانید انجام دهید تا آشغال‌ها را در آورید.

اولی اینکه سر لوله خرطومی که مسدود نیست را محکم بگیرید و لوله خرطومی را با سرعت بچرخانید تا آشغال‌ها به طرف سر دیگر بروند . آن وقت آشغال‌ها را در آورید. دومی  یک لوله یا چوب را با احتیاط وارد لوله کنید و آشغال‌ها را به بیرون هل دهید. این کارها را کنار سطل زباله انجام دهید.

جاروبرقی هوابندی نشده است

اگر جاروبرقی پر نیست و لوله خرطومی نگرفته، علت بعدی که جاروبرقی کار نمی‌کند. این است که هوابندی نشده است. همان‌طور که از نام انگلیسی جاروبرقی (ٰVacuum Cleaner) پیداست. این وسیله‌ای است که با ایجاد خلاء، آشغال‌ها و گرد و غبار را از کف می‌مکد. اگر هوا از جایی وارد دستگاه شود، آشغال‌ها به داخل کیسه مکیده نخواهد شد. در حالی که به نظر می‌رسد این مشکل تخصصی است، اما دلیل عمده برای این اتفاق در واقع اشتباه خودمان است.

اولین جایی که باید بررسی کنید، اتصال لوله خرطومی به محفظه‌ی جاروبرقی است. ممکن است که آن را به درستی سر جایش سفت نکرده باشید. اگر از این قسمت هوا وارد جاروبرقی شود، مکش جاروبرقی به کف نخواهد رسید. سر لوله خرطومی را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا سفت شود. حالا محل قرارگیری کیسه بررسی کنید. کیسه‌های دارای جای مخصوصی هستند که اگر آنجا قرار نگیرید عملاً اشغال‌ها به جای کیسه وارد محفظه جاروبرقی می‌شود که این ممکن است به موتور جاروبرقی هم آسیب برساند.

حالا لوله‌ی خرطومی را چک کنید که دارای پارگی نباشد. که در این صورت لوله خرطومی باید تعویض گردد.

‌ سر جاروبرقی مسدود شده است

اگر چهار علت قبل را بررسی و در صورت نیاز رفع کردید حالا علت دیگر عدم مکش جاروبرقی گرفتگی پارو جارو می‌باشد. اکثر مو و کرک فرش‌ها سر جارو و برس‌های آن گیر می‌کنند. به یک قیچی یا یک چیز نوک تیز و یک برس سفت این قسمت را تمیز کنید. حالا ببینید که آیا جاروبرقی درست کار می‌کند یا نه.

حالا، اگر جاروبرقی‌تان همچنان درست کار نمی‌کند، لازم است که با تخصصین پدیده سرویس تماس بگیرید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *