کار سنسور یخچال چیست؟

کار سنسور یخچال چیست؟

سنسور چیست؟

کار سنسور یخچال چیست؟ سنسور یا حسگر (به انگلیسی: Sensor) نوعی مبدل است که برحسب وظیفه‌ای خود می‌تواند تغییرات فیزیکی یا شیمیایی کمیت‌های مختلفی مثل رطوبت، حرارت، دما و… را به کمیت یا سیگنال الکتریکی تبدیل کند. سنسورها می‌توانند به تنهایی استفاده شوند و برای خواندن آن‌ها نیازی به‌وسیله دیگر نباشد .مثل دماسنج‌های معمولی، اما بیشتر سنسورها برای استفاده باید با وسیله دیگری همراه باشند مثل ترموکوپل اجاق‌گاز و… . به‌طورکلی سنسورها مخصوصاً سنسور دما به دو نوع دیجیتال و آنالوگ تقسیم می‌شوند.

 

تفاوت این دو سنسور، خروجی آن‌ها است، در سنسور دیجیتال اطلاعات به‌صورت غیر پیوسته و پالس‌هایی برحسب ۰ و ۱ نمایش داده می‌شود. در حالی که در سنسور آنالوگ دمایی به تناسب تغییرات دما سطح ولتاژ تغییر می‌کند

. کار سنسور یخچال چیست؟ در یخچال فریزر سنسور به‌عنوان قطعه‌ای عمل می‌کند که اطلاعات مختلفی مثل دما و رطوبت را از محیط داخل یا خارج یخچال دریافت و به برد الکتریکی دستگاه ارسال می‌کند تا دمای موردنظر نمایش داده شود.

کار سنسور یخچال چیست؟

سنسور دیفراست یخچال چیست؟

سنسور دیفراست یخچال معمولاً به ازای ده ساعت فعالیت کمپرسور یخچال یک‌بار عمل دیفراست یا یخ زدایی صورت می‌گیرد. سنسور دیفراست هنگامی دمای قطعه گرمادهنده جهت یخ زدایی (هیتر دیفراست) به مقدار لازم برسد آن را خاموش می‌کند تا به اواپوراتور آسیب نرسد.

 

سنسور یخچال های جدید عموماً از نوع Negative Thermal Coefficient) NTC) است .که به این معنی است که برحسب افزایش دما میزان هدایت الکتریکی افزایش و یا مقاومت الکتریکی کاهش می‌یابد.

سنسور دما یکی از پرکاربردترین سنسورها در دستگاه‌های مختلف است که وظیفه تبدیل کمیت دما به کمیت الکتریکی را دارد.

معرفی انواع سنسور یخچال فریزر

یخچال های مختلف مخصوصاً انواع جدید ساید بای ساید و یخچال فریزرها سنسورهای زیادی دارند بااین‌حال در اغلب برندها نوع سنسورها مشابه است.

 

سنسور دما یخچال:

سنسوری است که دمای بخش داخلی یخچال را اندازه‌گیری می‌کند. و در صورتی که در رنج تعیین شده برای یخچال نباشد. دستور کارکرد بیشتر کمپرسور را به آن صادر می‌کند.

سنسور دمای فریزر:

مشابه سنسور یخچال است که با حساسیت بیشتر به دماهای پایین جهت اندازه‌گیری دمای بخش فریزر دستگاه استفاده می‌شود

سنسور دمای محیط:

این سنسور وظیفه تشخیص دمای محیط و ارسال آن به برد الکتریکی دستگاه جهت تنظیم میزان ولتاژ ورودی به کمپرسور را دارد.

سنسور دیفراست:

معمولاً به ازای ده ساعت فعالیت کمپرسور یخچال یک‌بار عمل دیفراست یا یخ زدایی صورت می‌گیرد. سنسور دیفراست هنگامی دمای قطعه گرمادهنده جهت یخ زدایی (هیتر دیفراست) به مقدار لازم برسد آن را خاموش می‌کند تا به اواپوراتور آسیب نرسد.

سنسور درب یخچال:

عملکرد سنسور درب یخچال معمولاً با روشن شدن چراغ یا صدای بیپ مانند یخچال یا فریزر در صورت باز ماندن درب آن‌ها همراه است.

سنسور دیسپنسر یا آبریز یخچال:

سنسور دیسپنسر زمانی فعال می‌شود که لیوان در قسمت دیسپنسر قرار بگیرد و با اتصال به وجود آمده یخ یا آب خارج شود.

با تشکر از همراهی شما عزیزان.

در صورت داشتن سوال میتوانید از طریق سایت و یا واتساپ سوالات خود را مطرح کنید همکاران ما در تیم بزرگ پدیده سرویس در اولین فرصت پاسخگوی شما سروران هستند.

پدیده سرویس، پدیده ای در تعمیرات لوازم خانگی شما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *